Nincs annál nagyobb bosszúság, ha kiválasztott fánk már díszítése során is leveleit hullatja, karácsony másnapjára pedig sárgulni kezd, vagy teljesen elszórja tűleveleit.
A legelterjedtebb karácsonyfa ma is a lucfenyő, olcsósága miatt. Tűleveleit egy jól fűtött lakásban azonban igen hamar elhullatja. A fekete fenyő kevésbé elterjedt, pedig levelei intenzív fűtés mellett is csak később hullatja le. Sokak számára visszatetsző azonban, hogy tűlevelei jóval ritkábbak.
A normann fenyő általában jóval drágább, leveleit azonban elszáradva sem hullatja le. Közepes árkategóriában választhatjuk az ezüstfenyőt, amely rendkívül szúrós ágai miatt nehezen díszíthető, cserébe viszont tartósan megőrzi tűleveleit.
Praktikus tanácsok vásárláshoz:
- Mérlegeljük előre, milyen fafajtát szeretnénk választani, ha nem boldogulunk, kérdezzük az eladót.
- A fenyő kiválasztásakor érdemes tönkjét a földhöz ütni. Ha tűlevelek hullanak le róla, akkor ne vásároljuk meg, mert az a fenyő már nem friss.
- Ugyancsak tesztelhetjük a fenyő frissességét azzal, hogy a tűlevelét óvatosan meghajlítjuk. Ha az nem rúgja vissza magát, hanem behajlik, vagy törik, - elkezdődött a kiszáradás folyamata.
- Feleslegesen ne vegyünk túl magas fát, nem ez lesz családszeretetünk "mutatója", később viszont annál több felesleges hulladékot eredményezhet.
- Keresse a szép egyenes törzsű fákat! Ne válasszon olyat, amelyiknek meghasadt a törzse, penészes szagot áraszt, ráncos a kérge, vagy kókadtnak tűnik.
- A fát a szoba hűvösebb részén helyezzük el, lehetőleg ne kályha vagy radiátor mellé. Lehetőség szerint gondoskodjunk arról, hogy törzsének alja vízben legyen.
- Ha élő gyökérzettel vásárolunk fát, akkor tartsuk szem előtt azt, hogy minél nagyobb a fa, annál nehezebben fogja viselni az átültetést. Élő fát szobahőmérsékleten két hétnél tovább tartani nem szabad.
- A vásárolt fát ne vigyük be azonnal a meleg lakásba. Ha lehetőségünk van rá, tegyük a kintinél kissé melegebb helyiségbe (kamrába, nyári konyhába) egy-két napra.
A fenyőket formai szempont szerint így oszthatjuk fel:
- vágott fenyők
- földlabdás fenyők
A vágott fenyőket sokan azért nem szeretik megvenni, mert pusztítjuk vele a környezetet. Nekik érdemes zt számba venniük, hogy ezeket a fenyőket nem erdőkből, hanem karácsonyfa ültetvényekről termelik ki, ahol olyan sor és tőtávolságra vannak ültetve a fák, és olyan intenzív termesztés folyik (öntözés, metszés, növényvédelem) hogy kivágás nélkül a fák idősebb korukra elpusztulnának a szűk élettér miatt. A földlabdás fenyő akkor jó választás, ha nem akarjuk túlfűtött szobában túldíszítve tartani hetekig, hanem a zárt, de hűvös erkélyen, előszobában szép dekorációnak szánjuk, de méginkább azt, hogy tavasszal kiültetjük a kertünkbe. Nézzük a fenyőfa fajtákat!
Lucfenyő. Igen, létezik, csak lehet, hogy nem tökéletes! A hagyományos, jól ismert karácsonyfa Európában honos lucfenyő. Erőteljes, gyantás illata sokak számára a karácsony illatát jelenti, talán ezért is hosszú ideig kizárólag ezt a fajtát használtuk. Így viszont jól ismerjük legnagyobb hátrányát is: akár néhány órával a szobába állítás után el kezdi hullatni a leveleit, melyekkel aztán később, akár a nyár derekán is a legképtelenebb helyeken találkozunk. Talán ezért is a kereskedők az erdészeti nevelésből származó erdei- és feketefenyők értékesítésébe fogtak. Csakhogy ez a fajta ritkás ágrendszerével és hosszú tűleveleivel nem igazán testesíti meg a karácsonyfáról alkotott ideálunkat.
A nordmann fenyő a Kaukázusban őshonos, napjainkban az egyik legnépszerűbb karácsonyfa fajta. Gyors növekedésű, tetszetős formájú, szabályos, illatos, bár nem annyira jellegzetes és erőteljes illatot áraszt, mint a lucfenyő. A nordmann fenyő ültetvényeken kimondottan karácsonyfának szánt fákat nevelnek és növekedés közben folyamatosan metszik. Ennek köszönhető az "ideális" karácsonyfa alak. Lombozata sötétzöld, fényes, tűlevelei 3-4 cm hosszúak, alig-alig hullanak.
Ezüstfenyő. A Sziklás-hegységből, Észak-Amerikából származó ezüstfenyő ugyancsak keresett karácsonyfafajta, és ugyanúgy ültetvényen nevelik, ahogy a nordmann fenyőt. Levelei ezüstös tónusúak, szúrósak és a rajtuk lévő viaszréteg akadályozza meg, hogy gyorsan lehulljanak. Az ezüstfenyő azért is népszerű, mert különleges színei mellett ez is a tartós karácsonyfa típusok közé tartozik
Földlabdás karácsonyfa - hosszú távra tervezve
Ha szeretnénk a karácsonyfát az ünnep elmúltával a kertbe kiültetni, válasszunk földlabdás fenyőt. Ismeretlen forrásból származó és szakértelem nélkül tartott földlabdás karácsonyfákat lehetőleg kerüljük. Az útszéli vagy benzinkúton árusított karácsonyfák származási helye a ködbe vész, nem tudni mióta vannak úgy, ahogy éppen látjuk, milyen környezetből kerültek az utcára, stb.. A fenyőfa állapotáról úgy győződhetünk meg, ha meghajlítjuk a fenyő egyik levelét. Ha gyorsan kiegyenesedik, akkor a fa jó állapotban van, ha görbe marad, akkor megkezdődött a száradás, ne vásároljuk meg. A földlabdás karácsonyfát érdemes egy nagy kaspóba vagy edénybe állítani, így megvédhetjük a gyökérzetet a sérülésektől.
A lakás magasabb, majd a karácsony utáni, kinti, alacsonyabb hőmérséklethez való szoktatás a karácsonyfa túlélésének alapja. A hirtelen környezetváltozás ugyanis a könnyen felboríthatja a karácsonyfa tápanyag- és vízháztartását. A földlabdás fenyőt csak néhány napig tartsuk a szobában, ezért ha kerti ültetésre szánjuk a karácsonyfát, az ünnep előtti 1-2 nappal vásároljuk csak meg. Miután bevittük a lakásba, helyezzük nagyobb edénybe, környékét virágfölddel béleljük ki, amit az ünnep ideje alatt tartsuk nedvesen. A fűtőtesttől mindenképpen távol helyezzük el, és amint lehet, ültessük ki a fát a kertbe. Az ültető gödör nagysága egy méter magas fenyő esetén legalább 60centiméteres legyen minden irányba. Ha földlabdás fenyőt választunk néhány napnál tovább ne tároljuk a lakásban, vagy ha mégis, akkor kifejezetten hűvös helyen!
Forrás: fitoland.hu