A webhely Google-cookie-k segítségével nyújtja a szolgáltatásokat, szabja személyre a hirdetéseket és elemzi a forgalmat. Emellett a felhasználási adatokhoz a Google is hozzáférhet. A webhely használatával elfogadja a cookie-k használatát.
Elfogadom

Hullik a hajam, de mitől?

Hullik a hajam, de mitől?

Egy-egy hajmosás, hajszárítás, fésülködés után olykor félve nézünk körül. Vajon megint annyi haj maradt a fésűben? Remélem kevesebb hajszál van a padlón! A hajhullás – egyes felmérések szerint – az emberek 40%-át érinti. Szerencsére az egyik leggyakoribb hajhullás típus, amivel évente akár többször is találkozhatunk visszafordítható, sőt akár egy kis odafigyeléssel meg is előzhető.

Mielőtt azonban magáról a hajhullásról beszélnénk, érdemes meghatároznunk azt, hogy mikortól beszélhetünk valóban hajhullásról. Abban az esetben, ha naponta 80-100 hajszálnál több hullik ki, melyek helyett láthatóan nem nőnek újak, akkor a hajhullás valamely típusával állunk szemben. 

Miért hullik normál esetben is a hajunk?

A hajunk meghatározott növekedési ciklus szerint hullik ki és nő újra. Egyszerre körülbelül a hajhagymáink 80-90%-a aktív, vagyis növeszt újabb hajszálat, és körülbelül 10-20%-a van pár hónapig tartó nyugalmi szakaszban, mely után újra az aktív szakaszba lép. A normál körülmények között kihullott napi 80-100 hajszál helyett azonnal nőnek az újabb hajszálak, így hajunkat ugyanolyan dúsnak érezzük.

Abban az esetben, ha azt érezzük, hogy hajkoronánk egyre ritkább, és a hajas fejbőr egészén tapasztaljuk a hajhullást (valamivel erőteljesebben a fejtetőn, és valamivel enyhébben hátul és az oldalsó részeknél), és a kihullott hajszál végén egy kis gumó van, akkor nagy valószínűséggel a hajhullás egyik leggyakoribb típusával a Telogen Effluviumnak nevezett hajhullással állunk szemben.

A hajhullás ezen esetében több hajhagyma kerül nyugalmi fázisba, és nem kezd újra hajszálat növeszteni; vagy a már nyugalmi fázisban lévő hajhagymák pár hónapnál tovább maradnak ebben a bizonyos nyugalmi (telogén fázisnak nevezett) szakaszban; vagy ugyan átlépnek az aktív szakaszba, és újra hajszálat kezdenek növeszteni, de ezek az új vékony, rövid hajszálak még idő előtt kihullanak.

Mi okozza ezt az átmeneti zavart a haj normál növekedési ciklusában?

A kiváltó okok elég változatosak. A hirtelen hormonváltozás, amely egyfajta sokként hat a hajhagymákra, a szülést követően tapasztalt hajhullás hátterében áll. Egy fizikai sérülés, baleset, műtét is okozhatja a hajhagymák egy részének átmeneti hibernációját. De bizonyos gyógyszerek, különösen az antidepresszánsok alkalmazása is állhat a háttérben. Vagy a szervezetünkben zajló gyulladásos folyamatok, vagy egy pajzsmirigy betegség tüneteként jelentkezhet e hajhullás. Gyakran azonban a krónikus stressz és a hiányos táplálkozás is állhat a háttérben.

A jó hír, hogy ez a típusú hajhullás teljesen visszafordítható, és újra visszanyerhetjük eredeti hajkoronánkat. A kiváltó okok felismerésével, megszüntetésével, helyes táplálkozással, szükség esetén a haj táplálását elősegítő multivitaminnal hajhagymáink újra az aktív növekedési szakaszba kerülnek, és a kihullott hajszálaink helyén ismét újak nőnek.

Fontos azonban megemlíteni, hogy az étrend-kiegészítő tabletták nem szolgálnak betegség kezelésére, gyógyítására, megelőzésére. Amennyiben kóros hajhullást tapasztal, úgy érdemes ezzel szakemberhez fordulni. Az étrend-kiegészítő nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.

Tartalomhoz tartozó címkék: hír
blog comments powered by Disqus